Dobre szkła do telefonu? Magia szkieł UV!

0
Magia szkieł UV

Na rynku szkieł UV jest dwóch głównych graczy. Pierwszy (i największy) jest protoplastą całego pomysłu - Whitestone Dome. Drugi gracz to firma T-Max, prezentująca bardziej budżetowe podejście do tematu. Producentów jest oczywiście więcej, ale nie zajmiemy się nimi dzisiaj, bo nie chcemy Was zanudzić.

 

Ale o co tak naprawdę chodzi?

Szkła określane jako UV są tak naprawdę zwykłymi szkłami o twardości 9H. Mają podobne standardy do szkieł kosztujących już kilkadziesiąt złotych: pełne pokrycie nawet zaokrąglonych ekranów (takich samych jak występują np. w Samsungach serii Edge), są w pełni przezroczyste, nie przekłamują barw, nie wpływają na czujniki dotyku w ekranie. Jedyna różnica jest taka, że zwykłe szkła, na wewnętrznej stronie mają fabrycznie stworzoną warstwę z kleju. Szkła UV klej mają osobno w tubce. Tutaj dochodzimy do sedna produktu - montażu naszego szkła.

Zaczynamy standardowo - czyścimy ekran z wszelkiego rodzaju paprochów i kurzu. Tutaj pojawia się pierwsza zaleta szkieł UV, a raczej kleju. Niewielka ilość pozostawionego kurzu nie ma znaczenia ponieważ po wylaniu kleju wszystko się pięknie miesza i paprochy przestają być widoczne. Przy tradycyjnych szkłach pozostawiony kurz nie pozwala na dobre sklejenie się szkła i zwyczajnie brzydko wygląda.

Drugi krok to ukłon w stronę użytkowników. Wkładamy telefon do tacek znajdujących się w zestawie. Mają one dwie funkcje: dokładne rozlanie kleju (o czym za chwilę) i dokładne założenie szkła. Według nas najwięcej oferują tutaj zestawy od Whitestone Dome. Ich ramki są bardzo precyzyjnie wykonane, mają miejsce na specjalną wkładkę podtrzymującą szkło przed pełnym rozlaniem kleju i dołączony mostek na klej. Konkurencja w swoim zestawie oferuje ramki, które często są luźne, bądź nie daje ich wcale. W tym momencie warto także zakleić głośnik w telefonie (niezależnie od tego czy w zestawie znajduje się specjalna naklejka, czy też nie). Zalany klejem głośnik może oznaczać bardzo kosztowne naprawy.  

Kolejny krok to rozlanie kleju. Specjalny skład sprawia, że skutecznie maskuje wszystkie mikro ubytki i zarysowania, zachowując pełną kontrolę nad dotykiem. W zależności od zestawu, który posiadamy robimy to ręcznie, albo poprzez mostek dołączony do ramki. Po opróżnieniu tubki z klejem przechylany wszystko, żeby plama kleju była na środku, i opuszczamy na wszystko szkiełko. Tutaj po raz kolejny zestawy od Whitestone mają przewagę. Chodzi o to, że gdy klej pod szkłem powoli rozlewa się na cały ekran, często wylewa się on na boczne krawędzie telefonu. Zestawy Whitestone zawierają specjalne wkładki pochłaniające właśnie te nadwyżki.

Inną sprawą jest fakt, że szkło na kleju potrafi "pływać" to znaczy, że zmienia miejsce względem tego jak je na początku położyliśmy. Większość producentów montuje w szkle specjalne kropeczki, które temu zapobiegają, ale zdarzają się tacy, którzy tego nie robią (niestety tutaj dużą rolę gra cena zestawu). To ostatni moment, żeby ustawić szkło dokładnie tak jakbyśmy chcieli. Klej dość szybko twardnieje, nawet od światła zwykłych lamp.

Gdy klej rozleje się równomiernie można zacząć naświetlać go lampą UV, zgodnie z zaleceniem producenta. Różne zestawy mają różne lampy, które różnią się mocą i wielkością, trzeba to brać pod uwagę. Warto pamiętać, że nie wszystkie zestawy mają lampy w zestawie (tzw. Zestawy naprawcze ich nie mają).

Po pierwszej fazie utwardzania kleju należy wyjąć telefon z ramki i delikatnie go oczyścić z nadmiaru kleju. Potem już będzie na to za późno.

Następnie znowu wkładamy telefon pod lampę UV (tym razem na dłużej) i gotowe.

Szkło ma idealny poślizg i jest idealnie dopasowane do ekranu. Niezależnie od producenta, po poprawnym zamontowaniu, wszystkie szkła działają tak samo, aczkolwiek te tańsze potrafią się "palcować".

Skąd się bierze taka różnica cen?

Otóż z kilku czynników:

  • Szkła same w sobie są raczej wysokiej jakości
  • Klej w tubce jest droższy od standardowego
  • Dołączone tacki ułatwiające montaż
  • Lampa UV (o ile jest w zestawie)
  • Patent
  • Marka
   

Pomimo tego, że szkła UV od Whitestone Dome są obiektywnie drogie, to warto je polecić, choćby ze względu jak wygodę montażu i użytkowania.

 

Jeśli, któreś z opisanych szkieł przypadło Wam do gustu kliknijcie TUTAJ i kupcie je w naszym sklepie.

Komentarze do wpisu (0)

Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl