Jak działają ładowarki indukcyjne? - czyli w prosty sposób o zaawansowanej technologii

0
Jak działają ładowarki indukcyjne? - czyli w prosty sposób o zaawansowanej technologii

Co to jest ładowanie indukcyjne? 

To pytanie zyskuje na popularności wraz ze wzrostem ilości telefonów obsługujących taką opcję. Jeszcze kilka lat temu funkcja ta była dostępna tylko w tzw. flagowcach - telefonach z najwyższej półki. Dzisiaj można ją znaleźć w smartfonach za ok. 2000 zł, a za dwa lata równie dobrze może to być standard dla wszystkich urządzeń mobilnych. W tym krótkim artykule wyjaśnię czym jest ładowarka indukcyjna, jak działa i dlaczego fajnie ją mieć, jeśli telefon ma funkcję ładowania indukcyjnego.

 

Jak działa ładowarka indukcyjna?

Zacznijmy od tego czym jest indukcja. Według słownika języka polskiego indukcja w kontekście fizycznym oznacza “wzbudzenie prądu elektrycznego pod wpływem zmian pola elektromagnetycznego”. 

Dobra, a jak to działa w praktyce? Odpowiedź brzmi - Zaskakująco prosto.

Po pierwsze trzeba wiedzieć jak ładowarka indukcyjna jest zbudowana. Poza oczywistą obudową, w środku znajdują się dwa ważne elementy: mały procesor i cewka indukcyjna (nadawcza). Najpierw zajmiemy się cewką indukcyjną. W praktyce jest to najczęściej miedziany kabel zwinięty w spiralę. Po podłączeniu urządzenia do prądu ta właśnie cewka wytwarza pole elektromagnetyczne. W telefonach obsługujących ładowanie indukcyjne znajduje się bardzo podobna cewka, nazywana odbiorczą. Kiedy te dwie cewki są blisko siebie energia pomiędzy urządzeniami jest “przekazywana”. Dokładny sposób działania to temat dla inżynierów, ale moja profesjonalna opinia mówi, że to magia. 

wnętrze ładowarki indukcyjnej

Procesor w ładowarce indukcyjnej jest mózgiem całego urządzenia. Odpowiada on za kontrolowanie kilku inteligentnych funkcji, które dbają o bezpieczeństwo telefonu i użytkownika. Jedną z nich jest kontrolowanie automatycznego wyłączania i włączania urządzenia. Żeby nie marnować prądu ładowarka włącza się dopiero po wykryciu cewki odbiorczej i wyłącza, gdy tylko telefon zostanie zabrany. Dodatkowo procesor wykrywa czy ładowane urządzenie jest już w pełni naładowane i sam wyłącza przepływ prądu, gdy bateria jest pełna. W ten sposób chroni telefon albo tablet przed przeładowaniem, co jest dla nich bardzo niezdrowe.

budowa ładowarki indukcyjnej do telefonu

W praktyce, żeby naładować telefon, wystarczy położyć go na ładowarce indukcyjnej. Co ważne, do ładowania nie jest wymagane stykanie się urządzeń. Nowsze ładowarki pozwalają nawet na 4 cm odległości pomiędzy urządzeniami. Nie ma tak grubego etui, żeby je zablokować. Trzeba jednak pamiętać, że ładowarki - z nazwy bezprzewodowe - również muszą zostać podłączone kablem do gniazdka. Urządzenie zacznie ładować jedynie gdy jest podłączone do prądu. No, chyba że zaopatrzymy się w powerbank z funkcją ładowania indukcyjnego.

 

Dlaczego warto wyposażyć się w ładowarkę indukcyjną?

Najbardziej oczywistą zaletą ładowarki indukcyjnej jest wygoda. Urządzenie może leżeć sobie gdzieś z boku, na stałym miejscu, a gdy nadejdzie potrzeba, spokojnie odkładamy na nie telefon i zapominamy. Z mniej oczywistych zalet warto zwrócić uwagę na możliwość ładowania kilku urządzeń na jednej ładowarce. Oczywiście spowolni to cały proces, ale wystarczy tylko jedno gniazdko w ścianie. Przy ładowaniu indukcyjnym nie trzeba też za każdym razem podłączać urządzenia kablem, przez to nie wyrabiamy gniazda ładowania i nie ryzykujemy, że w pewnym momencie telefonu nie będzie można już ładować. Jest to realny problem, gdy używamy telefonu dłużej niż standardowe kilka lat.

Ładowanie bezprzewodowe jest również niezwykle przydatne dla osób, które często jeżdżą samochodem. GPS potrafi zjadać znaczną część baterii, a samochodowa ładowarka indukcyjna ogranicza ilość zwisających luźno kabli.

 

Standardy ładowania bezprzewodowego, czyli co oznacza Qi

Aktualnie obowiązują 3 standardy ładowania bezprzewodowego - Qi, PMA i Airfuel. Qi jest najpopularniejszym standardem osobistych ładowarek indukcyjnych, więc na nim się skupimy. 

Pierwsza wersja standardu była oznaczona numerem 1.0 i została wprowadzona w 2010 roku. Pozwalała na ładowanie tylko jedną cewką i nie obsługiwała kilku funkcji, które są dzisiaj w standardzie, jak np. ochrona przed przegrzewaniem. W 2012 roku do użytku wszedł standard w wersji 1.1, który pozwalał na wykrywanie niechcianych obiektów pomiędzy telefonem a ładowarką, zlikwidował problem nagrzewania metalowych obiektów w pobliżu ładowarki i dodał opcję zasilania przez kabel USB. Oba standardy miały jednak problem. Pozwalały na ładowanie z maksymalną mocą 5 W (co nie jest dużą wartością). W 2015 roku wszedł standard, który zmienił zasady gry. Wersja 1.2 pozwala na ładowanie urządzeń z mocą do 15 W. Poza ulepszeniem szybkości ładowania ograniczono nagrzewanie się ładowarek i poprawiono czułość wykrywania niechcianych obiektów. W 2017 roku do użytku weszły też urządzenia oznaczane jako Quick Charge, ładujące z mocą nawet 30W. Takie urządzenia mogą ładować telefony do pełna nawet w niecałą godzinę (o ile mają wbudowaną cewkę pozwalającą na otrzymywanie takiej ilości energii w tak krótkim czasie).Na koniec mała ciekawostka

Jest sposób na przystosowanie swojego telefonu albo tabletu do ładowania indukcyjnego, nawet jeśli nie pomyślał o tym producent. Istnieje produkt nazywany Adapterem ładowania indukcyjnego. Jest to cienka nakładka na telefon, którą przykleja się z tyłu urządzenia, a przymocowany do niej kabel wkłada się do portu ładującego telefon. Voilà, urządzenie można ładować “bezprzewodowo”. Oczywiście ta nakładka to nic innego jak cewka odbiorcza z kablem. Niestety większość tego typu urządzeń obsługuje tylko ładowanie 5 W, więc nie będzie to szybkie ładowanie.

 Zainstalowany adapter ładowania indukcyjnego

Komentarze do wpisu (0)

Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl