Lokalizatory GPS - co z czym i jak

0
Lokalizatory GPS - co z czym i jak

Lokalizatory, albo inaczej zwane trackery GPS, nie są szczególnie nową technologią, ale jej użyteczność przez lata nie zmalała. Już w starych filmach szpiegowskich można było zobaczyć mniejsze lub większe urządzenia śledzące czarne charaktery. Dziś takie bajery są już dostępne dla każdego. Nawet za niewielkie pieniądze możemy nabyć sprzęt, który ma zaledwie kilka centymetrów wielkości i sprawia, że poczujemy się jak agent 007.

 

Jak działają lokalizatory GPS?

Lokalizatory GPS działają na takiej samej zasadzie jak nawigacje GPS. Urządzenie, dzięki wbudowanej antenie, jest w stanie połączyć się z satelitą i z bardzo dużą dokładnością nie tylko określić naszą pozycję, ale także kierunek i prędkość z jaką się poruszamy. Wiele urządzeń dodatkowo używa łączności Wi-Fi, która zawęża pole lokalizacji do nawet kilku metrów kwadratowych.

Znaczące różnice pojawiają się, gdy dane o lokalizacji chcemy przekazać dalej. Tracker, do poprawnego działania wymaga aktywnej karty SIM (warto o tym pamiętać przy zakupie), której używa do komunikowania się z telefonem i dedykowaną aplikacją. Urządzenie działa także na wmontowanej baterii, przez co nie wymaga ciągłego podłączenia do prądu. Jej pojemność bardzo się różni w zależności od wybranych modeli. Te mniejsze, wykorzystywane przez osoby prywatne są w stanie wytrzymać na jednym ładowaniu nawet kilka tygodni. Dużo większe i droższe modele, kilka miesięcy, a nawet rok.

 

Do czego używać można trackerów GPS?

Funkcjonalność trackera jest dużo większa, niż by się mogło wydawać. Oto kilka przykładowych scenariuszy:

 

Pierwszy scenariusz - właściciel samochodu:
Lokalizator GPS można potraktować jak kolejne zabezpieczenie przed kradzieżą swojego pojazdu. Wiele urządzeń posiada specjalne powiadomienie o ruchu, które pozwala na szybką reakcję i możliwą minimalizację skutków bezprawnego przywłaszczenia. Funkcja śledzenia ruchu przydaje się, gdy samochód użytkujemy wspólnie z resztą rodziny, albo pożyczamy znajomym. Popularna funkcja GEO ogrodzenia wyśle nam ostrzeżenie, gdy pojazd opuści określony przez nas obszar.
Osobną sprawą jest kontrolowanie floty samochodów firmowych. Tracker GPS pozwala na monitorowanie tras obieranych przez pracowników, co daje dokładny wgląd w wypełnianie codziennych obowiązków.

<Przykładowe mocowanie>

 

Scenariusz drugi - członek rodziny:
Nie ma na świecie matki, która nie martwiło się o swoje dziecko. Nawet dzisiaj, w bardzo bezpiecznym świecie zdarzają się porwania i zaginięcia pociech. Co prawda urządzenie temu nie zapobiegnie, ale pozwoli na dużo łatwiejsze poszukiwania.
Ludzie starsi często są dużo słabiej przystosowani do życia z Internetem niż małe dzieci. Gdy problemy zdrowotne, a szczególnie problemy z pamięcią dają o sobie znać, dobrze widzieć gdzie aktualnie znajduje się babcia lub dziadek. Dodatkowo wiele urządzeń tego typu jest wyposażone w przycisk SOS informujący wybrany numer telefonu o wydarzeniu i lokalizacji trackera.

 

Scenariusz trzeci - właściciel zwierzęcia:
Nasze domowe zwierzaki często stają się integralną częścią rodziny i ich strata bywa niezwykle bolesna. Także w tej sytuacji funkcja GEO ogrodzenia pozwala na reakcję, gdy np. pies pobiegnie w las za wiewiórką, albo kot wystraszy się odkurzacza i niechcący wybierze życie na wygnaniu. A jeśli pupil puszczony samopas zawsze wraca do domu, nic nie przeszkadza w sprawdzeniu jego ulubionych tras wycieczek.

<Przykładowe mocowanie>

 

Niezależnie od tego, do czego chcemy wykorzystywać lokalizator, warto pamiętać, żeby robić to nienachalnie i co ważniejsze nie łamać prawa, a jeśli spodobała Ci się idea urządzenia śledzącego i myślisz, czy by sobie takiego nie sprawić, kliknij tutaj i sprawdź ofertę naszego sklepu.

Komentarze do wpisu (0)

Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl