Wszystko, co chcesz wiedzieć o Xiaomi Mi Band 4

12
Wszystko, co chcesz wiedzieć o Xiaomi Mi Band 4

O tym niewielkim urządzeniu można napisać naprawdę wiele. Ilość oferowanych przez Mi Band 4 możliwości i ustawień sprawia, że przy pierwszym kontakcie łatwo się w nich zagubić, a wcześniej nieznane funkcje ukryte głęboko w dedykowanej aplikacji mogą zaskoczyć nawet po kilku miesiącach użytkowania. Dlatego drobne wsparcie przy korzystaniu z tego urządzenia nie zaszkodzi, by od początku wykorzystać jego pełny potencjał. I taką rolę spełnić ma właśnie niniejszy tekst.

Prawdziwy hit sprzedaży i jedna z najczęściej wybieranych spośród inteligentnych opasek. Tych osiągnięć smartbandowi Xiaomi Mi Band 4 zdecydowanie nie da się odmówić. Od czasu swojej premiery w czerwcu 2019 roku cieszy się on niesłabnącą popularnością. Swój sukces zawdzięcza w dużej mierze temu, że za naprawdę niewygórowaną cenę oferuje całe multum przydatnych funkcji.

Ze względu na duże zainteresowanie tym urządzeniem okazywane przez naszych Klientów, bardzo często spotykamy się z pytaniami na jego temat. Dotyczą one jego konkretnych funkcji, sposobu działania aplikacji, wodoszczelności, sposobu parowania i wielu innych podobnych kwestii.

Postanowiliśmy więc wyjść Ci naprzeciw i zebraliśmy najczęściej zadawane pytania i wątpliwości, aby utworzyć to kompendium na temat Xiaomi Mi Band 4.

Katalog omawianych zagadnień jest szeroki, dlatego dla uproszczenia dodajemy interaktywny spis treści. Interesuje Cię tylko konkretne pytanie? Wybierz je z poniższej listy i przeskocz do fragmentu tekstu, w którym na nie odpowiadamy!

SPIS TREŚCI

Mi Band 4 – co to jest?

Zacznijmy od podstawowej kwestii, a mianowicie: co to jest Mi Band 4? Jest to wyprodukowany przez chińską firmę Xiaomi smartband, czyli inteligentna opaska sportowa. Urządzenia te służą przede wszystkim do monitoringu aktywności fizycznych – przebytego w ciągu dnia dystansu, spalonych podczas treningu kalorii, szybkości bicia serca i tym podobnych. O tym, w jakie konkretne funkcje wyposażony jest akurat Mi Band 4 przeczytasz w dalszej części tego kompendium. 

W tuGSM oprócz Xiaomi Mi Band 4 posiadamy także inne inteligentne opaski – jeżeli zatem chcesz zapoznać się z tego rodzaju urządzeniami, to zapraszamy do obejrzenia pozostałych smartbandów z naszej oferty.

Xiaomi Mi Band 4

Kup Teraz w tuGSM.pl

Mi Band 4 posiada kształt niewielkiej „pastylki” o wymiarach 46,9 x 18 x 12 mm, która wkładana jest do dedykowanej temu urządzeniu opaski o długości 247 mm. Opaskę można regulować w zakresie od 155 do 216 mm. Waga pastylki z opaską wynosi 22,1 g. 

Właściwa część elektroniczna oraz opaska stanowią osobne elementy, zatem tę drugą wymienisz w razie uszkodzenia albo gdy zechcesz zmienić jej kolor. Przy zamawianiu Mi Banda 4 w naszym sklepie oprócz standardowej opaski w kolorze czarnym, możesz zdecydować się także na zakup zestawu z jedną dodatkową w wybranym przez Ciebie kolorze. Posiadaczy poprzedniej wersji smartbanda, czyli Xiaomi Mi Band 3, na pewno ucieszy informacja, że opaski z „trójki” pasują do pastylki „czwórki”.

Opaska i pastylka Mi Band 4 obok siebie

Xiaomi Mi Band 4 posiada dotykowy ekran AMOLED o przekątnej 0,95 cala i rozdzielczości 120 × 240 pikseli. W porównaniu do swojego poprzednika, OLED, ten typ ekranu cechuje się szybszym odświeżaniem oraz lepiej odwzorowanymi kolorami. Jasność wyświetlacza można regulować – maksymalna wartość to 400 nt. Urządzenie ma wbudowane 512 kB RAM oraz 16 MB pamięci, co zapewnia szybkie i płynne działanie. Ze smartfonem łączy się za pomocą technologii Bluetooth 5.

Funkcje Mi Band 4

Jakie innowacje i korzyści może do Twojego życia wprowadzić to urządzenie? Oto lista najważniejszych funkcji Mi Banda 4, do których mamy dostęp z poziomu opaski:

 • Zegarek – inteligentne opaski sportowe mogą posłużyć jako ciekawa alternatywa zarówno dla klasycznych zegarków, jak i smartwatchy. W porównaniu do tych pierwszych oferują sporo przydatnych funkcji dodatkowych, a jednocześnie kosztują dużo mniej od tych drugich. Oprócz godziny można też podejrzeć datę.
 • Krokomierz – według wskazań Światowej Organizacji Zdrowia przeciętna zdrowa osoba powinna wykonywać od 6 do 8 tysięcy kroków dziennie. Nikt z nas jednak raczej nie zlicza ich na bieżąco, mrukliwie odnotowując je pod nosem na spacerze. Natomiast Mi Band 4 skrupulatnie rejestruje to, jak bardzo jesteśmy ruchliwi w ciągu całego dnia. Przy ocenie długości naszego kroku Mi Band 4 bierze pod uwagę naszą wagę i wzrost podane w aplikacji Mi Fit, dzięki czemu pomiar jest bardziej wiarygodny. Do tego smartband w menu „Status” od razu przelicza liczbę kroków na dystans oraz spalone kalorie!
 • Pomiary podczas treningów – kluczowa funkcjonalność, która decyduje o popularności smartbandów. Dlatego zasługuje na kilka dokładnie omawiających ją podpunktów.
  • Xiaomi Mi Band 4 pozwala na monitoring Twoich ćwiczeń. Czego dokładnie? Czasu trwania treningu, pokonanego dystansu, prędkości, szybkości bicia serca, stylu pływania itp. Dokładna paleta sprawdzanych wartości jest uzależniona od rodzaju treningu wybranego w menu. 
  • A jaki masz wybór? Bieganie na zewnątrz, bieżnia, rower, spacer oraz pływanie w basenie. Nie ma na tej liście ćwiczeń, które lubisz uprawiać najbardziej? Żaden problem. Jest jeszcze jedna opcja: dowolny styl (w sensie: ćwiczeń), który można wykorzystać do wszystkiego, co nie zostało wymienione powyżej. 
  • W przypadku ćwiczeń, podczas których poruszasz się po jakiejś trasie (np. biegając na zewnątrz albo jeżdżąc na rowerze), Mi Band 4 wykorzystuje też lokalizację GPS. Dzięki temu można dokładnie podejrzeć trasę, którą pokonaliśmy.
  • Pamiętaj jednak, że do korzystania z opcji lokalizacji trasy opaska wykorzystuje smartfona – GPS nie jest w nią wbudowany! Z tego względu przy tego rodzaju treningach musisz nieustannie mieć przy sobie telefon, jeżeli chcesz zapisywać trasę. Natomiast tryb ćwiczeń „Rower” nie uruchomi się w ogóle, jeżeli nie będzie w stanie zbierać danych o lokalizacji!
  • Dane zebrane podczas treningów możesz potem podejrzeć w aplikacji Mi Fit, o której więcej w dalszej części tekstu.
  • Estymowana liczba spalonych podczas treningu kalorii uwzględnia nie tylko czas i rodzaj treningu, ale także wysiłek, który oceniany jest na podstawie mierzonego tętna. Wyniki są dzięki temu dokładniejsze.
  • Tryb treningu możesz zatrzymać przytrzymując przez kilka sekund przycisk dotykowy na smartbandzie, a wyłączyć – po naciśnięciu kwadracika, który pojawi się wtedy przy górnej krawędzi wyświetlacza. Odwrócony trójkąt przy dolnej krawędzi wznowi monitoring treningu.
 • Pomiar tętna – podczas treningów Mi Band 4 automatycznie zaczyna mierzyć tętno w czasie rzeczywistym. Poza ćwiczeniami możesz je sprawdzać samodzielnie, wybierając „Tętno” z menu opaski. Za pomocą aplikacji Mi Fit aktywujesz automatyczne sprawdzanie tętna w określonych odstępach czasu – więcej o tym w sekcji poświęconej możliwościom tej aplikacji. Pamiętaj tylko, że smartband nie jest sprzętem medycznym, zatem pomiar wykonany z jego pomocą powinien służyć tylko orientacyjnie. Przed sprawdzeniem tętna warto lekko poluzować opaskę, szczególnie jeżeli nosisz ją ściśle dopasowaną do nadgarstka – dzięki temu wynik będzie dokładniejszy.

Funkcje Mi Banda 4

 • Prognoza pogody – temperatura, zachmurzenie i możliwe opady na dziś i 4 następne dni. Niby tylko podstawowe informacje, ale biorąc pod uwagę, że są serwowane przy szybkim rzucie oka na nadgarstek, to jest to niezaprzeczalnie przydatna i wygodna funkcja.
 • Powiadomienia – Mi Band 4 sprawi, że nie umknie Ci żadne połączenie telefoniczne, żadna wiadomość ani powiadomienie z aplikacji. O wszystkim tym poinformują Cię wibracje na nadgarstku. Do tego można od razu zerknąć w treść tych powiadomień (nie ma natomiast opcji odpowiadania na nie – w tym celu należy już sięgnąć po telefon). Za pomocą aplikacji Mi Fit można też ustawić własne alarmy oraz przypomnienia o wydarzeniach, a nawet powiadomienie o potrzebie ruchu, jeżeli przez godzinę Mi Band 4 wykryje, że było go za mało. 

Następne funkcje są w menu Mi Band 4 wspólnie zgrupowane pod pozycją „Więcej”. Są to:

  • Tryb „Nie przeszkadzać” – są sytuacje, gdy odgłos wibracji może być po prostu nietaktowny. A może chcesz po prostu odpocząć od ciągłego natłoku powiadomień? Zamiast zdejmować Mi Band 4, możesz uruchomić ten tryb i mieć pewność, że smartband nie będzie się domagał Twojej uwagi. Można skonfigurować ten tryb tak, by powiadomienia zostały całkowicie wyłączone albo by funkcja ta uruchamiała się automatycznie na pewien czas. To ostatnie ma miejsce, gdy smartband na podstawie ruchów ręką (a raczej ich braku bądź nikłej aktywności, co ma miejsce podczas snu) uzna, że jesteś w sytuacji, w której lepiej nie zawracać Ci głowy. Dzięki temu unikniesz nagłej pobudki od wibracji i jasnego światła z ekranu urządzenia.
  • Alarm – za pomocą tej opcji możesz włączać i wyłączać wibrowanie opaski o określonym czasie. Wystarczy ustalić godziny i harmonogram za pomocą aplikacji Mi Fit. Można stosować na przykład jako budzik.
  • Kontrolowanie muzyki w telefonie – zarządzaj playlistą odtwarzanej z telefonu muzyki za pomocą smartbanda. Możesz przełączać utwory, podglądać ich tytuły, zwiększać i zmniejszać głośność, a także pauzować je i wznawiać. Funkcja działa zarówno z mp3 zapisanymi w pamięci telefonu, jak i usługami streamingowymi. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że opcja ta jest ukryta zbyt głęboko, by można było wygodnie z niej korzystać. I tak w zasadzie jest. Dlatego mała porada: jest skrót! Przeciągając palcem na ekranie głównym w bok, przenosimy się bezpośrednio do kontroli muzyki.
  • Stoper i minutnik – mierzenie oraz odliczanie czasu. Proste, ale przydatne w wielu sytuacjach.
  • Znajdowanie smartfona – Twój telefon się gdzieś zapodział? Użyj tej funkcji, by zmusić go do odezwania się! W zależności od ustawień w aplikacji Mi Fit, wykorzystany zostanie domyślny dźwięk z aplikacji albo dzwonek przypisany do połączeń przychodzących.
  • Tryb cichy – używając tej opcji, możesz za pomocą opaski wyciszyć telefon.
  • Wybór stylu graficznego wyświetlacza – fabrycznie Mi Band 4 oferuje trzy różne watchfaces, czyli style wyświetlacza (często korzysta się z analogii zasięgniętej z tradycyjnych zegarków i mówi się o nich jako „tarczach”). W sekcji „Wyświetlacz” możesz wybrać jeden z domyślnych albo taki, który pobrałeś za pomocą aplikacji. O watchfaces więcej wspominamy w sekcji o aplikacjach do Mi Band 4.

Możliwości opaski Mi Band 4

Bardzo ważną funkcją, której na próżno jednak szukać w menu opaski, jest monitoring snu. Jeżeli na czas pójścia do łóżka nie zdejmujesz opaski z nadgarstka, to po zaśnięciu zacznie ona zbierać informacje na temat tego, jak dobrze Cisię wypoczywa. Nie trzeba ręcznie włączać żadnego trybu – Mi Band 4 sam rozpoznaje, kiedy zasypiaszi kiedy się budzisz. Aplikacja Mi Fit nie zawsze radzi sobie jednak w sytuacji, gdy sen wypada w „niestandardowych” godzinach, na przykład podczas drzemki w ciągu dnia. W tej konkretnej kwestii o wiele lepiej radzą sobie niektóre z nieoficjalnych aplikacji, o których wspominamy w dalszej części tego kompendium.

Mi Band 4 monitoring snu

Po przespanej z opaską na ręku nocy możesz w aplikacji sprawdzić informacje dotyczące momentu zaśnięcia i przebudzenia, ilości czasu spędziliśmy w konkretnych fazach snu, częstotliwości wybudzania itd. Będą tam też informacje z poprzednich nocy, dzięki czemu poznasz trend jakości swojego snu. Możesz także porównać, jak jakość swojego snu wypada w porównaniu do innych użytkowników opaski w podobnym przedziale wiekowym.

Jak włożyć i wyjąć Mi Band 4 z opaski?

Jak to zostało wspomniane wcześniej, Mi Band 4 nie jest trwale zespolony z opaską. Są sytuacje, w których należy go z niej wyciągnąć albo w nią włożyć. Na przykład gdy postanowisz wymienić opaskę albo gdy zechcesz naładować urządzenie.

Skoro pastylka i opaska stanowią dwa osobne elementy, to czy istnieje ryzyko ich przypadkowego rozłączenia? Czy podczas biegania Mi Band 4 może wypaść z opaski? Nie ma się o co martwić – opaska stabilnie i szczelnie trzyma urządzenie. Każdy, kto przeprowadzi procedurę jego wkładania bądź wyciągania, na pewno to odczuje i potwierdzi.

Jak wyjąć Mi Band 4 z opaski?

Przytrzymaj kciukiem jedną z krawędzi pastylki. Drugą ręką zacznij delikatnie ciągnąć z przeciwległej strony za pasek, naciągając go do momentu, w którym pojawi się drobna przerwa między krawędzią pastylki i opaski. Wtedy należy podważyć pastylkę (najwygodniej jest to zrobić palcem wskazującym naciągającej dłoni) – możesz wówczas ją wyciągnąć, nie powinna stawiać żadnego oporu.

Jak włożyć Mi Band 4 do opaski?

Przyłóż pastylkę do opaski, nachylając ją pod kątem tak, by jedna z jej krótszych krawędzi weszła w gniazdo na urządzenie, formując nachylenie, (jakby „podjazd”). Druga krawędź będzie wtedy nieco wystawać, jakby pastylka była za długa. Nie przejmuj się tym. Trzeba wtedy włożoną już krawędź przytrzymać kciukiem jednej ręki, a krawędź przeciwległą zacząć dociskać w dół – opaska będzie stawiać lekki opór, ale nie musisz używać dużo siły. Pastylka powinna wskoczyć na swoje miejsce, a opaska szczelnie objąć całe urządzenie, nie pozostawiając żadnych luzów.

Jak włączyć, wyłączyć albo zresetować Mi Band 4?

Smartbandu od Xiaomi nie włącza się ani nie wyłącza ręcznie. Jeżeli nie jest całkowicie rozładowany, to jest włączony. Po prostu. Nie ma co zatem głowić się w kwestii tego, jak uruchomić Mi Band 4.

„Włączyć” Xiaomi Mi Band 4 można jednak w tym sensie, że otrzymujemy dostęp do jego funkcji. Naładowane urządzenie będące w ściśle technicznym sensie włączone, jeżeli nie jest sparowane z telefonem, nie pokazuje godziny, nie mierzy kroków, nie pozwala włączyć trybu treningu – zasadniczo jest bezużyteczne. Naciskanie przycisku wywołuje jedynie zieloną ikonkę z prośbą o sparowanie z telefonem. Dopiero po tej operacji – która opisana jest w dalszej części tego tekstu – Mi Band 4 jest „włączony” w tym sensie, który ma dla nas znaczenie.

Urządzenie można jednak zresetować. Masz dwie możliwości, w zależności od intencji: ponowne uruchomienie lub przywrócenie do ustawień fabrycznych. Obie opcje znajdziesz w menu opaski, przechodząc do sekcji „Więcej”, a następnie przewijając na sam dół do „Ustawienia”, gdzie wymienione operacje stanowią czwartą i piątą pozycję.

Opcja „Uruchom ponownie”, jak sama nazwa wskazuje, wyłącza i włącza ponownie Mi Band 4. Jest to rozwiązanie przydatne w sytuacji, gdy smartband sprawia jakieś drobne problemy techniczne – restart w większości przypadków powinien je rozwiązać. Urządzenie na chwilę gaśnie, po czym wraca do ekranu głównego. Cały proces jest błyskawiczny, trwa dosłownie kilka sekund. 

Ale uwaga! Przed użyciem tej opcji warto dokonać synchronizacji w aplikacji Mi Fit, inaczej stracisz wszystkie dane, które opaska zebrała, ale nie zdążyła przekazać ich do telefonu. Przykładowo: jeżeli podczas ostatniej synchronizacji aplikacja odnotowała, że opaska zliczyła nam 100 kroków, a w międzyczasie smartband doliczył 50 kolejnych, to po ponownym uruchomieniu na opasce pokaże się tylko 100 kroków – chyba że przed restartem dokonasz synchronizacji we wspomnianej aplikacji.

Przywrócenie ustawień fabrycznych to natomiast doskonałe rozwiązanie, gdy chcesz komuś oddać albo odsprzedać swojego Mi Banda 4. Skorzystanie z tej opcji wiąże się z zerwaniem parowania smartbanda ze smartfonem. Dzięki temu Twoje dane treningowe nie zsynchronizują się w aplikacji u nowego właściciela. Przywrócenie ustawień fabrycznych może być także pomocne w przypadku, gdy „zwykłe” ponowne uruchomienie urządzenia nie rozwiązało problemów technicznych. Reset fabryczny odbywa się także w momencie, w którym odłączasz urządzenie od telefonu w aplikacji.

Ile trzyma bateria i jak ładować Mi Band 4?

W Xiaomi Mi Band 4 zastosowano baterię litowo-polimerową o pojemności 135 mAh. Przekładając to na „domowe” miary: według producenta, przy normalnym użytkowaniu, Mi Band 4 działa na jednym ładowaniu przez około 20 dni. Nasze doświadczenia, jak i większości recenzentów, wskazują na to, że zapewnienia Xiaomi sprawdzają się w praktyce. Jest to jednak ściśle uzależnione od intensywności, z jaką korzystasz z trybów treningowych oraz ustawień (jasności, podświetlenia po podniesieniu ręki, automatycznego mierzenia pulsu itd.). Tak więc jeżeli próbujesz wycisnąć jak najwięcej z urządzenia, to czas ten może ostatecznie okazać się krótszy.

Jak ładować Mi Band 4? Najpierw należy wyjąć urządzenie z opaski. Ten krok opisaliśmy już wcześniej. Następnie przygotuj charakterystyczną stację ładującą (spotkaliśmy się z nazywaniem jej „trumienką”, choć my preferujemy określenie „wanienka”), w którą wkłada się samą pastylkę Mi Banda 4. Stację ładującą podłącz do wejścia USB albo użyj ładowarki sieciowej i włóż ją do gniazdka elektrycznego.

Ile ładować Mi Band 4? Smartband powinien być naładowany w pełni w 2 godziny, choć z naszego doświadczenia czas ten często jest krótszy (około 1,5 godziny).

Ładowarka do Xiaomi Mi Band 4

Czy Mi Band 4 jest wodoszczelny?

Tak. W jednej ze wcześniejszych sekcji, poświęconej funkcjom, w które wyposażony jest ten smartband, wspomnieliśmy o monitorowaniu treningu na basenie. W takim wypadku wodoszczelność jest cechą, bez której korzystanie z tej opcji byłoby niemożliwe.

Mi Band 4 posiada klasę wodoszczelności 5ATM. Pod tym skrótem kryje się informacja, że smartband ten jest w stanie wytrzymać ciśnienie wynoszące 5 atmosfer. Przeliczając to na nieco powszechniej używane jednostki – to zanurzenie o głębokości ok. 50 metrów. Z pewnością nie zaszkodzi mu zatem ani pobyt pod prysznicem, ani na basenie.

Uwaga dodatkowa: kropelki wody mogą we frustrujący sposób uruchamiać przyciski dotykowe. Tryb treningu w basenie ma na szczęście domyślnie wbudowane zabezpieczenie. W celu dostania się do funkcji ekranu należy w jego trakcie pociągnąć palcem najpierw w górę, a następnie w dół. Jeżeli chcesz uchronić się przed psotnymi kropelkami wody poza trybem treningu na basenie (na przykład pod prysznicem albo gdy deszcz złapie Cię bez parasola), to warto włączyć blokadę ekranu. Na opasce wybierz sekcję „Więcej”, następnie „Ustawienia”, a wtedy „Blokada ekranu”.

Jakie są aplikacje do Mi Band 4?

Nieprzypadkowo wspominamy o „aplikacjach” w liczbie mnogiej. Oprócz oficjalnej apki Mi Fit, na której tutaj się skupimy, istnieją też całkiem ciekawe opcje dodatkowe. Z pewnością uznasz je za interesujące, jeśli chcesz wycisnąć ze swojego urządzenia jego pełen potencjał. Ale po kolei.

Mi Fit

Podstawowa aplikacja do Mi Band 4 to Mi Fit. Jest ona darmowa i stanowi podstawowy wybór, który z pewnością odpowie na potrzeby większości użytkowników. Mi Fit pobierzesz ze sklepu z aplikacjami odpowiedniego dla systemu operacyjnego Twojego urządzenia (App Store dla iOS, Google Play Store dla Androida). 

Aplikacja Mi Fit w Google Play Store

 

Możesz też zeskanować poniższy kod QR, który znajduje się również w dołączonej do smartbanda instrukcji.

 

Kod QR do aplikacji Mi Fit

Aby zacząć korzystać z aplikacji Mi Fit, musisz założyć konto. Możesz to zrobić tradycyjnie, czyli za pomocą swojego adresu e-mail, bądź wykorzystując do zalogowania jedno z zewnętrznych kont: Konto Xiaomi, WeChat, Facebook lub Google. Następnie wymagane jest podanie podstawowych danych na temat Twojej płci, miesiąca i roku swoich urodzin, wzrostu oraz wagi. Ustawisz też domyślny codzienny cel w postaci określonej liczby kroków – możesz go potem zmienić w zakładce „Profil” -> „Ustaw cele”.

Co znajdziesz w tej aplikacji do Mi Band 4? Przede wszystkim, z aplikacją synchronizują się wszystkie informacje zbierane przez noszonego smartbanda, a zatem: ilość kroków, tętno, jakość snu czy dane treningowe. O ile na samej opasce masz bezpośredni dostęp tylko do danych z bieżącej doby, o tyle w smartfonie możesz podejrzeć wyniki z minionych dni. Do tego w przypadku danych treningowych zapoznasz się z bardziej złożonymi informacjami, jak na przykład wykres tętna. Z poziomu aplikacji uruchomisz też kilka spośród trybów treningu. 

Aplikacja Mi Fit do Mi Band 4 

To jednak tylko czubek góry lodowej. Co jeszcze?

Jak dodać znajomych w aplikacji Mi Fit?

Aplikacja pozwala na obserwowanie znajomych korzystających z Mi Band 4. Dodać ich możesz na kilka sposobów: poprzez zeskanowanie kodu QR z ich aplikacji, ręczne wpisanie ich numeru ID albo zaproszenie ich za pomocą Line, Twittera lub Facebooka.

Znajomi w Mi Band 4

Gdy znajomy zaakceptuje Twoje zaproszenie, możesz wyświetlać informacje na temat ilości przebytych przez niego kroków, długości snu i tym podobnych informacji.

Znajomi w aplikacji Mi Fit

Passa w Mi Band 4

Aplikacja podaje również wyniki Twojej passy. Co to znaczy? Jeżeli uda Ci się osiągnąć ustawiony cel ilości kroków przynajmniej 2 dni z rzędu, aplikacja wyświetli informację na ten temat. Pokazuje ona też, jak wypadasz pod tym względem w porównaniu do pozostałych użytkowników Mi Fit oraz jaki był Twój osobisty rekord.

Dla niektórych utrzymywanie jak najdłuższej passy może stanowić dodatkową motywację do codziennej dawki ruchu. Zwłaszcza, że wynikiem swojej passy możesz podzielić się ze znajomymi, udostępniając go w jednej z sieci społecznościowych albo zapisując zrzut ekranu. 

Etykiety zachowania w Mi Band 4

W aplikacji Mi Fit możesz też włączyć funkcję etykiet zachowania. Ze względu na to, że krokomierz w Mi Band 4 opiera się przede wszystkim na ruchach ręki, to czasami jako „kroki” zlicza czynności, w trakcie których stoisz w miejscu, wykonując przy tym zamaszyste ruchy ręką.

Zapobiegać temu mają właśnie etykiety zachowań, do których masz dostęp w zakładce „Profil”. Za ich pomocą „uczysz” smartband tego, jak wyglądają Twoje ruchy podczas określonych czynności bądź rodzajów sportu (na przykład podczas prowadzenia auta, mycia zębów czy gry w koszykówkę), co ma w zamierzeniu uczynić funkcję krokomierza bardziej precyzyjną.

Etykiety zachowania w Mi Band 4

Ustawienia smartbanda w aplikacji Mi Fit

Przechodząc w aplikacji do zakładki „Profil”, tuż pod swoim zdjęciem i imieniem znajdziesz sekcję „Moje urządzenia”, w której znajduje się Twoja opaska Mi Band 4 – oczywiście jeżeli została sparowana z telefonem. Po dotknięciu pola, w którym jest ona wymieniona, przeniesiesz się do menu z ogromnym bogactwem różnych ustawień. Dzięki nim dopasujesz urządzenie do swoich preferencji. Co tam zatem znajdziesz?

 • Sklep – nazwa może być nieco myląca, gdyż znajdują się tutaj po prostu różne grafiki na ekran główny, czyli watchfaces. Fabrycznie z poziomu opaski możesz wybrać tylko między trzema propozycjami, natomiast sklep oferuje ich znacznie większy wybór. Do wyboru różne style, kolory, postaci, jest w czym przebierać. Po pobraniu watchface'a i synchronizacji z opaską będzie on też dostępny z poziomu jej menu („Więcej”, a potem „Wyświetlacz”), więc będzie można go włączać bez wchodzenia do aplikacji. No i to wszystko za darmo, wbrew nazwie sekcji!
 • Odblokowywanie ekranu – opcja ta pozwala skonfigurować odblokowywanie telefonu za pomocą opaski.
 • Powiadomienia opaski – są to takie opcje, jak „Połączenia przychodzące”, „Przypomnienia o wydarzeniach”, „Alerty aplikacji”, „Alert bezczynności” itd. Za ich pomocą kontrolujesz zakres tego, o czym opaska informuje za pomocą wibracji. Ustawisz też alarmy o określonych godzinach. Nie chcesz przegapić żadnych wieści podczas spotkania, a wyciągnięcie telefonu byłoby uznane za nietakt? Za pomocą tych opcji możesz zamienić to na dyskretny rzut okiem na opaskę. 
 • Wykryj opaskę – Mi Band 4 gdzieś się zapodział? Możesz szybko sprawdzić, czy nie ma go w najbliższym otoczeniu, uruchamiając wibracje za pomocą aplikacji.
 • Widoczność – włączenie tej opcji sprawia, że Twój Mi Band 4 może być wykrywany przez inne urządzenia Bluetooth i mogą one pobrać informacje na temat kroków i adresu opaski.
 • Udostępnianie tętna podczas aktywności – jak wyżej, ale udostępniane są tylko informacje na temat tętna.
 • Lokalizacja opaski – możesz poinformować aplikację, na którym nadgarstku nosisz opaskę. 
 • Podnieś nadgarstek, aby wyświetlić informacje – Mi Band 4, jeżeli nie jest właśnie aktywnie wykorzystywany, ma zgaszony ekran. Aby włączyć wyświetlacz, trzeba nacisnąć przycisk. Czy to znaczy, że za każdym razem, gdy chcemy szybko podejrzeć godzinę, musimy używać do tego drugiej ręki? Na szczęście nie – w aplikacji możesz ustawić, aby ekran włączał się na chwilę automatycznie, gdy wykonasz ruch ręką przypominający sprawdzanie godziny na klasycznym zegarku. Możesz ustawić szybkość reakcji tej funkcji oraz ustalić, w jakich godzinach jest aktywna (chociażby po to, by wyświetlacz nagle nie zaatakował Cię blaskiem w nocy).
 • Monitorowanie tętna – zestaw zaawansowanych ustawień dotyczących automatycznego mierzenia tętna. Możesz ustawić, co ile taki automatyczny pomiar ma być wykonywany, czy ma się on odbywać częściej, jeżeli urządzenie wykryje aktywność fizyczną oraz czy ma wysłać powiadomienie alarmowe, jeżeli Twoje tętno przekroczy określoną wartość.
 • Tryb nocny – nie chcesz, by wyświetlacz intensywnie kłuł jasnością w oczy, gdy już zapadnie zmrok? Nie musisz ustawiać tego ręcznie. Po włączeniu tej opcji jasność Mi Banda 4 zmniejszy się automatycznie po zachodzie słońca albo o wybranej przez Ciebie godzinie.
 • Znajdź dzwonek telefonu – gdy szukasz smartfona za pomocą opaski (używając do tego opcji „Znajdź urządzenie” z sekcji „Więcej”) za pomocą tej opcji możesz ustalić, jaki sygnał dźwiękowy zostanie użyty. Do wyboru jest albo prosty dzwonek, albo melodia, którą masz ustawioną dla przychodzących połączeń w telefonie.
 • Uruchom w tle – tutaj znajdują się porady dotyczące tego, jak zezwolić aplikacji Mi Fit na działanie w tle. Jest to konieczne do odbierania powiadomień. Jeżeli zatem Twój smartband nie pokazuje Ci przychodzących połączeń, SMS-ów, informacji z aplikacji itp., to sprawdź zawarte tutaj wskazówki.
 • Ustawienia wyświetlania – za pomocą tej sekcji posortujesz kolejność funkcji, do których masz dostęp za pomocą wyświetlacza Mi Banda 4. Potrzebujesz informacji na temat powiadomień o jedno przesunięcie od ekranu głównego? Tutaj możesz je tam przenieść. Jest jakaś funkcja, z której praktycznie nie korzystasz, a w zamian chcesz ograniczyć ilość ruchów, by dostać się do pozostałych? Żaden problem – możesz ją po prostu ukryć.
 • Wibracje – tutaj ustalisz, jaki rodzaj wibracji będzie towarzyszył poszczególnym rodzajom powiadomień. Do wyboru jest opcja domyślna albo ustawiona przez nas (dosłownie – za pomocą aplikacji, poprzez kilka stuknięć ustawisz własny rytm!). Ustawienie to sprawia, że będziesz w stanie rozpoznać różne rodzaje powiadomień nawet nie spoglądając na ekran urządzenia.
 • Ustawienia pogody – lokalizacja, dla której jest sprawdzana pogoda, jednostka, w jakiej jest podawana temperatura i aktywność alertów pogodowych.
 • Ograniczenia parowania – możesz włączyć, jeżeli nie chcesz, aby urządzenie miało możliwość parowania z innymi aplikacjami oprócz Mi Fit.

Dostępna jest także „Pomoc”, gdzie znajdują się odpowiedzi na różne pytania techniczne związane z korzystaniem z Mi Banda 4, a także sprawdzanie dostępności aktualizacji, wersji oprogramowania i adresu Bluetooth. 

 Ustawienia w aplikacji Mi Fit

Aplikacja Mi Fit do Mi Band 4

Jak widać, Mi Fit oferuje naprawdę pokaźny arsenał różnych opcji. Ale jeżeli jeszcze Ci mało – to nie koniec. Są i inne aplikacje do tego smartbanda, które jeszcze bardziej rozszerzają możliwości jego konfiguracji i personalizacji.

Watchfaces do Mi Band 4 – co to takiego?

Watchfaces to – jak to napisaliśmy w poprzedniej sekcji – różne rodzaje ekranu głównego na wyświetlaczu smartbandu, jego „tarcze” (gdybyśmy chcieli użyć terminu zasięgniętego z budowy mechanicznych zegarków). Dzięki nim możesz przebierać w interfejsach o różnych kolorach, grafikach, rodzajach zegara, sposobach wyświetlania informacji o krokach itd. Opisany wcześniej „Sklep” w aplikacji Mi Fit pozwala ściągnąć wiele różnych wariantów tych watchface'ów, ale nie jest on jedynym źródłem, z którego można je pozyskać. Wielu niezależnych od Xiaomi developerów zamieściło w sklepach z aplikacjami na smartfony (App Store, Google Play Store) własne galerie watchface'ów, w których użytkownicy mogą swobodnie przebierać. Wybór jest naprawdę ogromny – każdy znajdzie coś dla siebie, co do tego nie ma wątpliwości.

Mi Band 4 Watchfaces

Nieoficjalne aplikacje do Mi Band 4

Są jednak i aplikacje, które oferują więcej, niż tylko zmianę grafiki na ekranie wyświetlacza. I to znacznie więcej – wzbogacając opaskę sportową o naprawdę wiele funkcji, których nie uraczymy nawet w oficjalnej apce. Mowa tutaj o takich aplikacjach, jak Master for Mi Band, Notify & Fitness for Mi Band czy Tools & Mi Band. Co one takiego oferują, że warto im się przyjrzeć? Zasadniczo – znacznie bardziej rozbudowane zestawienie wszystkich danych zbieranych przez smartband; pozwalają na zaawansowaną konfigurację oraz dostęp do ciekawych możliwości.

Master for Mi Band 

Opisywanie wszystkich możliwych opcji oferowanych przez nieoficjalne aplikacje wymagałoby zbudowania osobnego, dedykowanego im kompendium, zatem nie będziemy w ten wątek się zagłębiać. Pozostawiamy Cię tylko z informacją o ich istnieniu, a korzystanie z nich zalecamy zaawansowanych użytkownikom. Jeżeli Cię zaintrygowały – życzymy udanych doświadczeń! Należy tylko liczyć się z tym, że aplikacje te, w przeciwieństwie do Mi Fit, są albo płatne, albo najciekawsze funkcje mają w płatnej wersji pro.

Jak sparować Mi Band 4 z telefonem?

Jeżeli po naciśnięciu przycisku na smartbandzie pojawia się tylko zielona ikonka z napisem Pair first – oznacza to, że Mi Band 4 nie został połączony z telefonem. Tak długo, jak do tego nie dojdzie, niemożliwe będzie cieszenie się jego funkcjami. 

Ekran pair first na Mi Band 4

W pierwszej kolejności należy ściągnąć na smartfona aplikację Mi Fit i się do niej zalogować. Jak to zrobić, opisaliśmy wcześniej. Po jej uruchomieniu możesz albo: a) dotknąć znaczek plusa, który znajduje się na ekranie głównym (sekcja „Trening”), albo b) przejść do sekcji „Profil” i w sekcji „Moje urządzenie” nacisnąć „Dodaj urządzenie”. Na następnym ekranie, spośród dostępnych opcji, wybierz „Opaskę” i wyraź zgodę się na gromadzenie i przetwarzanie informacji.

Na następnym ekranie aplikacja poprosi Cię o trzymanie opaski w pobliżu telefonu. Gdy urządzenia się „odnajdą”, na Mi Band 4 pojawi się komunikat z pytaniem o to, czy sparować urządzenie z telefonem. Naciśnij „ptaszka”, by potwierdzić albo krzyżyk, aby odrzucić.

 

Parowanie Mi Band 4 z telefonem

Parowanie w aplikacji Mi Fit

Voila! Właśnie odblokowaliśmy sobie dostęp do wszystkich funkcji Xiaomi Mi Band 4, tak tych dostępnych z menu opaski, jak i tych z aplikacji.

Czy za pomocą Xiaomi Mi Band 4 można płacić zbliżeniowo?

Krótka odpowiedź brzmi: nie, w Polsce nie można dokonywać płatności zbliżeniowych za pomocą Mi Banda 4.

A teraz dłuższa odpowiedź. Smartbandy od Xiaomi, które wyszły na rynek chiński oraz europejski posiadały pewną różnicę, a była nią obsługa płatności zbliżeniowych za pomocą NFC (Near-Field Communication – to ta sama technologia, która umożliwia płacenie za pomocą telefonu). Chińskie Mi Bandy 4 ją miały, europejskie nie. 

Sytuacja ta zmieniła się w czerwcu 2020 roku, kiedy na rynek rosyjski trafiły wersje Mi Bandów 4 wyposażone w możliwość płatności zbliżeniowych. W ich przypadku można w aplikacji Mi Fit dodać kartę płatniczą (obsługiwana jest tylko Mastercard), która będzie wykorzystywana do tego celu. Warto też zaznaczyć, że za takie udogodnienie należy zapłacić – Mi Bandy 4 NFC na rynku rosyjskim są o ponad 33% droższe od egzemplarzy bez tej funkcjonalności.

We wrześniu 2020 pojawiła się też informacja, że Mi Bandy 4 z NFC pojawią się również na Ukrainie i Białoriusi. Coraz bardziej zbliżają się zatem do naszych granic!

Na ten moment jeszcze nic jednak nie wskazuje, by Mi Bandy 4 z NFC na pewno trafiły do Polski. Z drugiej strony, nic nie wskazuje też na to, by taki rozwój wypadków był niemożliwy – także kto wie? My trzymamy kciuki.

Jak rozłączyć Mi Band 4 od telefonu?

W aplikacji Mi Fit przejdź do sekcji „Profil”, a następnie wejdź w „Opaska Mi Smart Band 4”. Na samym dole następnego ekranu widnieje przycisk „Rozłącz”. Po jego naciśnięciu wyświetli się się ekran proszący o potwierdzenie tej decyzji. Możesz anulować albo ponownie nacisnąć „Rozłącz”, co przerwie synchronizację między urządzeniami i wywoła kolejne zapytanie o to, czy chcesz odłączyć opaskę. Naciśnij „Rozłącz parę”, co uruchomi proces rozłączania urządzeń. Po jego zakończeniu aplikacja przeniesie Cię ponownie do sekcji „Profil”, w której nie powinno być już wymienionej opaski Mi Band 4.

Rozłączanie Mi Band 4 od telefonu

Opcją alternatywną jest dokonanie przywrócenia ustawień fabrycznych z poziomu opaski („Więcej”, potem „Ustawienia” i w końcu „Ustawienia fabryczne”), które również rozłączy opaskę od smartfona.

Nie ma odpowiedzi na Twoje pytanie? Napisz do nas!

Staraliśmy się poruszyć tutaj najbardziej popularne pytania i wątpliwości, ale jesteśmy świadomi, że jest wiele takich, których nie przewidzieliśmy i nie pojawiły się na naszej liście. Może jedno z nich trapi właśnie Ciebie. 

Nie krępuj się zatem! Skontaktuj się z nami, a rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości na temat Xiaomi Mi Band 4. Możesz napisać komentarz pod tym wpisem, wysłać do nas maila albo zadzwonić. Uzupełnimy też powyższe kompendium o odpowiedź na to pytanie. Dzięki temu ludzie, którzy mają podobny problem, łatwo znajdą dzięki Tobie rozwiązanie!

Komentarze do wpisu (12)

19 listopada 2020

Część, czy Mi band 4 posiada pulsyksometr?

29 grudnia 2020

Jak uruchomić zegarek mi smart 4 bend

9 stycznia 2021

Mam pytanie co do apki mi fit,w trakcie włączonego treningu lektor ingormuje o przebiegu,tętnie itp. ale języku angielskim, dlaczego nie ma polskiego lektora?

20 stycznia 2021

Witam! Zakupiłem MiBand 4c , mam Samsunga Galaxy s8 plus i nie mogę sparować obu urządzeń. Telefon widzi w opcjach bluetooth opaskę, nawet udało się połączyć, ale w aplikacji nie ma szans. Szuka i szuka i nic nie znajduje. Czego to może być problem? Widoczność włączona, bluetooth, lokalizacja, telefon restartowany, opaska naładowana.

27 stycznia 2021

"Ewa lelen 19 listopada 2020 Część, czy Mi band 4 posiada pulsyksometr?" Dzień dobry Pani Ewo! Tak, Mi Band 4 posiada pulsometr, w niniejszym tekście nazwaliśmy to po prostu jako „pomiar tętna” :).

27 stycznia 2021

"Hania konik 29 grudnia 2020 Jak uruchomić zegarek mi smart 4 bend" Pani Haniu! Cały proces został szczegółowo omówiony w powyższym tekście, ale w pigułce wygląda to tak: jeżeli Mi Band 4 w ogóle nie odpowiada na dotykanie jego przycisku funkcyjnego, to należy go naładować; jeżeli pokazuje natomiast zieloną ikonkę z napisem "PAIR FIRST", to należy go sparować z telefonem zgodnie z instrukcjami w tym fragmencie tekstu: https://tugsm.pl/artykuly/wszystko-co-chcesz-wiedziec-o-mi-band-4#jak-sparowac-mi-band-4-z-telefonem . Pozdrawiamy! :)

27 stycznia 2021

"Mirosław Banaś 9 stycznia 2021 Mam pytanie co do apki mi fit,w trakcie włączonego treningu lektor ingormuje o przebiegu,tętnie itp. ale języku angielskim, dlaczego nie ma polskiego lektora?" Panie Mirosławie, niestety, ale zgodnie z naszą najlepszą wiedzą Mi Fit obecnie po prostu nie obsługuje lektora w języku polskim :(.

27 stycznia 2021

"Krzysiek Łęcki 20 stycznia 2021 Witam! Zakupiłem MiBand 4c , mam Samsunga Galaxy s8 plus i nie mogę sparować obu urządzeń. Telefon widzi w opcjach bluetooth opaskę, nawet udało się połączyć, ale w aplikacji nie ma szans. Szuka i szuka i nic nie znajduje. Czego to może być problem? Widoczność włączona, bluetooth, lokalizacja, telefon restartowany, opaska naładowana." Panie Krzysztofie, niestety nie mamy żadnego doświadczenia konkretnie z modelem 4C. Jednak jesteśmy przekonani, że przy parowaniu naszego modelu opaski z telefonem robiliśmy to od razu za pośrednictwem aplikacji, bez wcześniejszego łączenia „bezpośredniego” ze smartfonem. Dlatego możemy zasugerować tylko tyle, by spróbować wyszukiwania opaski przez telefon w aplikacji przed ich wcześniejszym połączeniem przez Bluetooth. Poza tą jedną poradą niestety nie jesteśmy w stanie wiele pomóc bez fizycznego dokładnego obejrzenia obu urządzeń, co na pewno Pan rozumie. Życzymy jednak owocnego rozwiązania problemu!

2 lutego 2021

Witam, czy opaski xiaomi band będą pasować do telefonu huawei p40 pro? Chodzi o to że nie ma w nim google.

9 lutego 2021

Czy można zlokalizować opaskę za pomocą aplikacji?

18 lutego 2021

"Iga 9 lutego 2021 Czy można zlokalizować opaskę za pomocą aplikacji?" Dzień dobry Pani Igo! Tak, w aplikacji Mi Fit można znaleźć taką opcję, nazywa się ona "Wykryj opaskę". W sekcji tekstu "Ustawienia smartbanda w aplikacji Mi Fit" znajduje się obrazek, na którym widać, gdzie można ją znaleźć :).

18 lutego 2021

"Matylda Kaźmierczak 2 lutego 2021 Witam, czy opaski xiaomi band będą pasować do telefonu huawei p40 pro? Chodzi o to że nie ma w nim google." Pani Matyldo! Z tego, co się orientujemy, to w AppGallery nie ma MiFit, natomiast są dostępne zamienniki tej aplikacji, jak np. Notify for Mi Band, także obstawiamy, że nie będzie problemów :).

Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl