Co to jest wyświetlacz HUD i jak działa?

0
Co to jest wyświetlacz HUD i jak działa?

Co to jest wyświetlacz HUD?

Nazwa HUD jest zwykłym skrótem nazwy Head-Up Display, znanej już od lat technologii wojskowej. W Polsce używa się kilku nazw: wyświetlacz przezierny, wyświetlacz czołowy albo zwyczajnie wyświetlacz samochodowy. Nic dziwnego, że żadna nazwa nie przyjęła się na stałe.

W swojej esencji HUD wyświetla nam pełnię informacji znajdujących się na desce rozdzielczej, w postaci hologramu, rzutowanego na przednią szybę samochodu. Eliminuje to niemal całkowicie potrzebę odrywania wzroku z drogi, a to ma jeszcze większe znaczenie przy szybkiej jeździe. Poruszając się 110 km/h pojazd, w sekundę, pokonuje ponad 30 metrów. Złe wyczucie czasu, albo zwyczajny pech i kończy się w czyimś bagażniku

Gdy nie chcemy ograniczać sobie widoku na drogę, można na rynku znaleźć również urządzenia spełniające funkcję HUDów, ale w postaci samostojącego urządzenia przypominającego wyglądem GPS. Ich problemem jest niestety cena będąca średnio kilkadziesiąt złotych wyższa.

Jak to działa?

Urządzenie do działania wymaga podłączenia do zasilania i podpięciu do systemów samochodu. Cała tajemnica tego systemu polega na podpięciu do wtyczki OBD2, która spełnia oba wymagania. Od 2003 roku jest ona w standardowym wyposażeniu każdego samochodu, a sam dostęp do niej nie jest problematyczny. W zdecydowanej większości modeli samochodów znajduje się gdzieś pod kierownicą.

Brzmi to jak wejście typowo dla mechanika, ale bazuje na nim niemała ilość elektroniki konsumenckiej. W tym właśnie HUDy.

Co ciekawe są jeszcze HUDy, które nie wymagają połączenia kablem OBD2. Podłącza się je wtedy wyłącznie do gniazda zapalniczki, albo zwykłej samochodowej ładowarki USB, a on łączy się przez GPS z satelitą.

 

Funkcjonalności?

W tym wypadku bardzo dużo zależy od samego modelu urządzenia. Pierwszą podstawową funkcją, która pojawia się zawsze, jest wyświetlanie prędkości jazdy, a drugą licznik obrotów silnika. Niestety właśnie w tym momencie zaczynają się prawdziwe schody - funkcjonalności urządzenia. W najtańszych HUDach zastosowania kończą się na tych dwóch podstawowych, wzbogaconych o czujnik światła, automatycznie dostosowujący jasność wyświetlanego obrazu do warunków na drodze. Te trochę droższe mają bajery takie jak wskaźnik geograficznego kierunku jazdy, możliwość wyboru z kilku dostępnych motywów, kontrolki ostrzegawcze albo ostrzeżenia dźwiękowe.

Od około 100 zł niektóre HUDy mają w zestawie osłonkę blokującą światło iluminujące z urządzenia. Sprawdza się to szczególnie dobrze w nocy gdy każde źródło światła może być irytujące i rozpraszające. Urządzenia powyżej tej ceny już można uznać za dobrze wyposażone. W większości mają szeroką gamę dodatkowych funkcji jak: zegar, licznik spalania, przyspieszenia, przebytego dystansu, termometr, ostrzeżenia o zmęczeniu oraz wiele innych. Wszystko zależy od modelu i samego producenta.

Design HUDów jest największym wyróżnikiem pomiędzy poszczególnymi produktami. Dostać można produkty mocno minimalistyczne, ale też mocno inspirowane sportami motorowymi, dające dużo informacji na raz. Wybór jest spory, więc jest szansa, że każdy znajdzie coś dla siebie.

 

 

Jeśli spodobał Ci się produkt i myślisz, czy by sobie takiego nie sprawić - koniecznie sprawdź ofertę naszego sklepu!

Komentarze do wpisu (0)

Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl